fbpx

למה התנדבות תעשה אתכם מאושרים יותר

“האושר הפנימי שאנו חשים לאחר שעשינו מעשה טוב, הוא התזונה שהנשמה דורשת.” אלברט שוויצר

התנדבות מעשית היא נושא שזר לא יבין זאת, זר לא יבין את תחושת הסיפוק המבורכת, את תחושת ההעצמה האישית והאושר שהתנדבות מעניקה לאדם. העובדה שאנשים אחרים צריכים אותנו ונעזרים בנו, העובדה שאנו מביאים תועלת לאדם שנשען עלינו, ממלאת כל כך בצורה שאין לתאר אותה. לא אשכח איך כל פעם שהייתי חוזר מהתנדבותי באקים, הרגשתי על גג העולם, מקום שצריכים אותי בו, שהדברים שאני עושה כל כך חשובים לאחר, ללא כל תגמול מלבד התגמול הנפשי זאת התחושה הכי מספקת והכי טהורה שקיימת במערך הנתינה. התנדבות יכולה להעלות את הערך העצמי של האדם, את הדימוי העצמי שלו, הביטחון שלו ואת תחושת האושר שלו, ולא מדובר רק בהתנדבות, אלא בנדיבות ונתינה לאחר כדרך חיים.

 

נדיבות כדרך חיים

הסופרת החוקרת והפסיכולוגית סוניה ליובומירסקי (שכתבה גם ספרים על הפסיכולוגיה של האושר שאני ממליץ מאוד לקרוא) חקרה את הנושא  ושלחה קבוצת נבדקים לעשות 5 מעשי התנדבות בשבוע לעומת קבוצה אחרת שעשו את כל מעשי ההתנדבות ביום, ומה התוצאות אתם שואלים? זה ברור, חברי הקבוצה שביצעו את כל מעשי ההתנדבות ביום אחד זכו ליותר אושר, כלומר אם רק תיצרו לעצמכם יום התנדבות אחד במהלך השבוע, אפילו אחרי העבודה, תגדילו באופן משמעותי את תחושת האושר וההעצמה האישית שלכם והמשמעות שיש לכם בחיים.

ולא רק, ליובומירסקי טענה שלא רק שנדיבות מגדילה את האושר בחיים, היא גם יוצרת אפקט דומינו, כלומר, היא משפיעה על המקבל לעשות משהו טוב למישהו אחר ויוצרת שרשרת של תוצאות חברתיות טובות (מעבר לכך שקארמה תמיד חוזרת וגורמת לכל הטוב שנתנו לבוא אלינו בחזרה).

 

“תכונה קוסמת של האושר שאנו מפיצים אצל אחרים, היא שרחוק מלהתנדף – כמו השתקפות – הוא חוזר אלינו מוגבר.” ויקטור הוגו, עלובי החיים

 

הקשר בין אושר וכסף 

כמה פעמים קרה לכם שנתתם לקרוב לכם, כסף או מתנה שקניתם לו בטיול בחו”ל והרגשתם כל כך מסופקים ומאושרים כתוצאה מכך? רק מהמבע שלו בעיניים? מהוקרת התודה? זה לא מקרי, מחקרים בדקו את הקשר בין אושר לכסף ונתינה ומצאו שאלו שמוציאים את הכסף שלהם על אחרים מאושרים יותר מאלו שהוציאו כסף רק על עצמם, ומעבר לכך, ככל שההוצאה על מטרות חברתיות הייתה גבוהה יותר תחושת האושר עלתה. וכמובן זו לא חייבת להיות תרומה כספית, זו יכולה להיות גם התנדבות וכל מעשה טוב שעושים עבור מישהו אחר.

ההתנדבות שלי

בעבר התנדבתי באקי”ם וזה פוסט שכתבתי לאחר טיול שעשינו בירושלים שממחיש בצורה הטובה ביותר את כל מה כשכתבתי כאן:

“בימים הללו הנני מדריך מערך דיור באקים (אגודה לאומית לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית בישראל), והיום חזרנו מטיול של 3 ימים ו2 לילות בירושלים,

וברצוני להגיד שבעבודה הזו יש הרבה מה ללמוד על החיים, על עצמנו, על האחר
כל יום שעובר ואני במשבר, אני יוצא מזה, כי יש אנשים שצריכים אותי, שצריכים את המילה הטובה, את ההבנה, את התמיכה
שבשבילם אני יותר מסתם “עובד”, שבשבילם אני משפחה, שבשבילם אני הנכס הכי גדול והקשר היחיד שלהם לחיים האמתיים בחוץ.

ולכם רק אומר
תהיו שלמים עם עצמכם,
עם הדרך שבחרתם תזרמו,
תעשו מצוות, תעזרו תעזרו, תעזרו ואני חוזר:: תעזרו לאנשים שזקוקים לעזרה ולא משנה מה
תהיו אנשים טובים – תהיו בני אדם אוהבים.
תעשו-ותבינו כמה שזה עושה טוב לנשמה

שלכם, נמרוד”

גם בזוגיות

בשביל שתהיה לך זוגיות מוצלחת
את צריכה לבוא ממקום של ערך עצמי גבוה,
עם ביטחון מלא לדעת מה את רוצה מהזוגיות שלך
וכך תקבלי גם את תחושת האושר שלך.

מדריך חינמי:

6 הטעויות שבזכותן תלמדי

איך לייצר זוגיות מוצלחת

השאירי פרטים וקבלי את המדריך ישירות למייל