מעשה טוב מביא לקוחות?
צ'אט נמרוד
נמרוד יוספיאן ✦

• 27 פברואר 2019 • זמן קריאה 2 דקות

"האושר הפנימי שאנו חשים אחרי שעשינו מעשה טוב, הוא התזונה שהנשמה דורשת." אלברט שוויצר

עודכן ב: 26 יולי 2020

התנדבות מעשית היא נושא שזר לא יבין זאת, זר לא יבין את תחושת הסיפוק המבורכת, את תחושת ההעצמה האישית והאושר שהתנדבות מעניקה לאדם. התחושה שאנשים אחרים צריכים אותנו ונעזרים בנו, שאנו מביאים תועלת לאדם שנשען עלינו, היא ממלאת כל כך, בצורה שאין לתאר אותה.

לא אשכח איך בכל פעם שהייתי חוזר מהתנדבותי באקי”ם, הרגשתי על גג העולם, שאני נמצא במקום בו צריכים אותי, בו הדברים שאני עושה כל כך חשובים לאחר, נתינה ללא תנאי – התגמול הנפשי זאת התחושה הכי מספקת והכי טהורה שקיימת במערך הנתינה.

התנדבות יכולה להעלות את הערך העצמי של האדם, את הדימוי העצמי שלו, הביטחון שלו ואת תחושת האושר שלו, ולא מדובר רק בהתנדבות, אלא בנדיבות ונתינה לאחר כדרך חיים.

נדיבות כדרך חיים

הסופרת, החוקרת והפסיכולוגית סוניה ליובומירסקי (שכתבה גם ספרים על הפסיכולוגיה של האושר שאני ממליץ מאוד לקרוא) חקרה את הנושא ושלחה קבוצת נבדקים לעשות 5 מעשי התנדבות בשבוע לעומת קבוצה אחרת שעשו את כל מעשי ההתנדבות ביום.

מה התוצאות אתם שואלים? זה ברור – חברי הקבוצה שביצעו את כל מעשי ההתנדבות ביום אחד זכו ליותר אושר, כלומר אם רק תיצרו לעצמכם יום התנדבות אחד במהלך השבוע, אפילו אחרי העבודה, תגדילו באופן משמעותי את תחושת האושר וההעצמה האישית שלכם והמשמעות שיש לכם בחיים.

ליובומירסקי טענה שנדיבות מגדילה את האושר בחיים, אך טענה גם שהיא יוצרת אפקט דומינו, כלומר, היא משפיעה על המקבל לעשות משהו טוב למישהו אחר ויוצרת שרשרת של תוצאות חברתיות טובות.

אני מזמין אתכם לתרגיל קטן:
חישבו על היכולות שלכם, האם אתם מסוגלים להעניק לאחר מתוך היכולות שיש לכם? האם לדעתכם בהכרח אדם צריך להיות שלם עם עצמו לפני שהוא מעניק מעצמו לאחר? שתפו אותי במחשבות שלכם – בהודעה אישית או בתגובות למטה.

© All Rights Reserved. Nimrod Yoseffian 2021

האתר עוצב על ידי עינת יוספיאן בניית אתרים